אורטופדיית ילדים

אורטופדיית ילדים

אורתופדיית ילדים היא תחום ייחודי בתחום הרפואה האורתופדית. בניגוד לאורתופדיה למבוגרים, הטיפול בילדים דורש הבנה מעמיקה של גורמים שונים המשתרעים מעבר לתחום הבריאות הגופנית הפיסית. למעשה, אורתופדית ילדים עוסקת, בין השאר, בבעיות ובפגיעות מולדות אצל הילד וכיצד הדבר ישפיע או יפגע בפוטנציאל הגדילה. היא גם מתמודדת עם מחלות נפוצות אצל ילדים, הסיכוי לנזק בלתי הפיך כתוצאה מהן וכיצד לצמצם את הנזק הזה – לכן, אם אתם חוששים שילדכם סובל מבעיה אורטופדית כדאי לפנות לאורתופד ילדים מומחה.

תחומי טיפול באורתופדיית ילדים:

אורתופדית ילדים מתמחה ברפואה המתמקד באבחון, טיפול וניהול מצבים ופציעות שרירים ושלד אצל תינוקות, ילדים ובני נוער. התחום מקיף מגוון רחב של נושאים, כל אחד מהם דורש גישה ייחודית בשל האנטומיה, פוטנציאל הגדילה והמאפיינים הפיזיולוגיים של מטופלים צעירים.

 

  • מצבים מולדים:

אורתופדים לילדים הם מומחים בטיפול במצבים מולדים המשפיעים על התפתחות העצמות, המפרק והשרירים מלידה. מצבים אלו כוללים כף רגל, דיספלזיה התפתחותית של הירך (DDH), אי התאמות באורך הגפיים, עקמת ועיוותים שונים בשלד.

  • שברים ופציעות:

ילדים פעילים, הן במסגרות החינוכיות, הן מחוץ לבית ואפילו בבית. משכך, הסיכוי לתאונות, לשברים ולפציעות הוא גדול. אורתופד ילדים מתמחה בטיפול בשברים, פריקות, נקעים, מתיחות ופגיעות טראומטיות נוספות ייחודיות לילדים. בניגוד למבוגרים, בתחום האורתופדיה לילדים, יש להסתכל על שלב ההתפתחות של הילד, ועל האופן שבו הפציעה תשפיע על צמיחת העצם ועל פוטנציאל הגדילה.

  • הפרעות בהליכה:

בעיות בהליכה או הפרעות בהליכה נובעות לרוב מבעיות שרירים ושלד. אורתופד ילדים יעריך ויטפל במצבים המשפיעים על דפוס ההליכה של הילד במטרה לצמצם נזקים ולמנוע מגבלה כזו או אחרת בהמשך חייו הבוגרים.

  • הפרעות התפתחותיות בירך:

דיספלזיה של מפרק הירך והפרעות התפתחותיות אחרות של מפרק הירך דורשות התערבות מוקדמת על מנת להבטיח התפתחות תקינה של מפרק הירך ולמנוע בעיות ארוכות טווח. אורתופדים לילדים מתמחים באבחון וטיפול במצבים אלה, ולעיתים קרובות משתמשים בפלטה, רתמות או פרוצדורות כירורגיות בהתאם לצורך.

  • עיוותים בעמוד השדרה:

מצבים כמו עקמת (עקמומיות לא תקינה של עמוד השדרה) וקיפוזה (עקמומיות מוגזמת קדימה של הגב העליון) הם מקרים נפוצות באורתופדית ילדים. מומחים עוקבים בקפידה אחר התפתחות עמוד השדרה ומציעים טיפולים החל מהתבוננות וחיזוק ועד תיקון כירורגי.

  • פציעות הקשורות לספורט:

ילדים פעילים נוטים לפציעות הקשורות לספורט, כולל שברי מאמץ, פציעות לוחית גדילה ונקעים ברצועות. אורתופדים ילדים מיומנים בטיפול בפציעות אלו תוך התחשבות בהשפעה הפוטנציאלית שלהן על גדילת העצמות ובריאות השרירים והשלד בעתיד.

 

  • עיוותים בגפיים:

אורתופדים לילדים מטפלים בעיוותים בגפיים, כגון כדורי (genu varum) או דפיקות ברכיים (genu valgum), שיכולות לנבוע מגורמים שונים כולל אי ​​התאמות בצמיחת העצם. אפשרויות הטיפול עשויות לכלול תצפית, פלטה או התערבות כירורגית.

למעשה, לאורתופד ילדים יש הבנה מקיפה של הצרכים הייחודיים של הגוף הגדל. ההכשרה המיוחדת שלהם מכשירה אותם לטפל במגוון רחב של בעיות שרירים ושלד המשפיעות על ילדים מינקות ועד גיל ההתבגרות. באמצעות שילוב של מומחיות רפואית, טיפול מותאם אישית וגישה חמלה, אורתופדים לילדים ממלאים תפקיד אינטגרלי בהבטחת בריאות השרירים והשלד האופטימלית והרווחה הכללית של מטופליהם הצעירים.

דילוג לתוכן